Polecamy

Jak bezpiecznie prowadzić rozmowy w samochodzie?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonywanie lub odbieranie połączeń w samochodzie może się łączyć z wieloma konsekwencjami. Oprócz tego, że wzrasta ryzyko wypadku na drodze, możliwe jest również, że dostaniemy mandat.

Możliwości prowadzenia rozmowy w trakcie jazdy

Na wstępie warto wspomnieć, za jakie dokładnie wykroczenie możemy otrzymać mandat. Przywykliśmy rozmawiać przez telefon, trzymając go przy uchu. Według polskiego prawa właśnie taka forma rozmowy w trakcie jazdy może skutkować mandatem w wysokości 200 zł. Zwykle przyłapanie kierowcy na rozmowie przez telefon, przeprowadzonej w ten sposób, przebiega w trakcie rutynowych kontroli. Istnieją jednak pewne sposoby, aby przeprowadzić taką rozmowę bezpiecznie, zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo a podstawowa funkcja telefonu

Pierwszym sposobem może być funkcja dostępna w każdym telefonie, czyli tryb głośnomówiący. To właśnie dzięki niemu nie musimy trzymać telefonu przy uchu, a za pomocą taniego i prostego uchwytu możemy w miarę komfortowo wykonywać krótkie połączenia. Uchwyt taki występuje w kilku odmianach i przyczepić go możemy bezpośrednio do szyby, a także do kratek wentylacyjnych czy deski rozdzielczej. Oczywiście wygoda i jakość przeprowadzanej rozmowy zależą w dużej mierze od posiadanego modelu telefonu, a na samo odebranie połączenia również potrzeba krótkiej chwili.

Telefon samochodowy

To rozwiązanie dostępne w niektórych modelach pojazdów. Wbudowany telefon samochodowy umożliwia wykonywanie i odbieranie koniecznych połączeń telefonicznych w bardzo komfortowy sposób. Wszystko dzięki opcji umieszczenia w nim karty SIM. Nie zawsze jednak korzysta się z tego rozwiązania, nawet jeśli dany samochód je posiada, chociażby przez to, że nie jest to tak potrzebne, jeśli nie przemieszczamy się na zbyt duże dystanse. Poza tym nie każdy może pozwolić sobie na osobną kartę SIM do samochodu, a ciągłe wyciąganie jej z telefonu i wkładanie z powrotem jest na pewno uciążliwe.

Zestawy Bluetooth

Oprócz podstawowych zestawów słuchawkowych w sklepach można nabyć specjalne słuchawki, które można sparować z telefonem jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Zwykle taka słuchawka jest nauszna, co znacząco zwiększa komfort rozmowy. Jakość połączenia powinna być lepsza niż w przypadku trybu głośnomówiącego. Sama słuchawka może przeszkadzać natomiast osobom noszącym okulary.

Modele takich urządzeń różnią się od siebie, czasem całkiem znacznie, co poznać można po samej cenie. Droższe słuchawki posiadają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość odbierania połączenia za pomocą głosu czy informowanie o aktualnym stanie baterii. Warto wspomnieć o tym, że słuchawki Bluetooth nie będą aż tak przydatne dla tirowców, ponieważ w niektórych krajach Europejskich korzystanie z nich jest także zabronione. Na szczęście ten zakaz nie obowiązuje w Polsce.

Zestaw głośnomówiący

W sprzedaży dla kierowców proponowane są również specjalne zestawy głośnomówiące. Są to urządzenia montowane na szybie, oferujące łączenie się za pomocą technologii Bluetooth z telefonem, wybieranie w sposób głosowy numerów, a także wykonywanie połączeń. Jakość urządzenia jest zależna od ceny, im droższy model, tym lepiej taki zestaw będzie się sprawował. Będzie to najlepsza opcja dla osób noszących okulary. Taki zestaw może być zagłuszany przez otoczenie, a także przez radio, dlatego warto wybierać odpowiedni moment na wykonywanie połączeń.

Zdj. główne: David Emrich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Praktyczne gadżety, które każdy miłośnik podróży pokocha – jak wybrać idealny upominek?
|
Praktyczne gadżety, które każdy miłośnik podróży pokocha – jak wybrać idealny upominek?
Odkryj to, co każdy turysta będzie chciał mieć w swoim plecaku. Znajdź prezent dla miłośnika podróży, który sprawi radość każdemu globtroterowi.
Jak wybierać markowe ubrania i akcesoria dla siebie – poradnik dla mężczyzn i kobiet
|
Jak wybierać markowe ubrania i akcesoria dla siebie – poradnik dla mężczyzn i kobiet
Przewodnik na temat wyboru markowych ubrań i akcesoriów dla mężczyzn i kobiet. Dowiedz się, jak dokonać najlepszych wyborów, aby podkreślić swój styl i zapewnić komfort.
Ochrona prawna pracowników w Belgii: Co musisz wiedzieć
|
Ochrona prawna pracowników w Belgii: Co musisz wiedzieć
Przeanalizujemy zasady i regulacje pracy w Belgii, mając na uwadze ochronę praw pracowniczych. Dowiedz się jakie prawa przysługują pracownikom, jakie są obowiązki pracodawców i jakie instytucje są odpowiedzialne za egzekwowanie praw pracowniczych w Belgii.