Polecamy

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji butów

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Buty to nie tylko ważny element naszej stylizacji, ale i całego wizerunku. Powinny być zawsze czyste i zadbane, bez względu na częstotliwość ich użytkowania. Jak prawidłowo je pielęgnować? Podpowiadamy! 

Impregnacja – po zakupie i przed sezonem

Zabezpieczenie butów od razu po zakupie, a także przez sezonem (szczególnie zimowym), jest obowiązkowym punktem w pielęgnacji, którego w żadnym razie nie można pomijać. Specjalny impregnat (dostosowany do rodzaju materiału obuwia) zapewnia skuteczną ochronę przede wszystkim przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Ponadto sprawi, że dana para butów wytrzyma nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Podczas wyboru impregnatu należy kierować się nie tylko rodzajem materiału, do którego jest przeznaczony, ale również kolorem. Najbezpieczniej wybierać te bezbarwne w sprayu lub wosku, chyba że mamy całe czarne buty – wtedy czarne nie powinny narobić szkód.

Jeśli zaś chodzi o sam proces zabezpieczenia, to należy bezwzględnie stosować się do instrukcji producenta, a potem pozwolić butom całkowicie wyschnąć.

Jak czyścić skórzane buty? Czy każde w ten sam sposób?

Nie od dziś wiadomo, że skórzane buty są doceniane nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn. Sprawdzą się nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Są miękkie, wygodne, dopasowują się do kształtu stopy, zapewniają cyrkulację powietrza, a przy tym prezentują się doskonale przez długi czas i „ładnie” się starzeją.

Do produkcji obuwia najczęściej używa się czterech rodzajów skóry: licowej (bydlęcej lub cielęcej, gładkiej), lakierowanej, zamszowej oraz nubukowej. Każda jest nieco inna – inaczej reaguje na warunki atmosferyczne i zarysowania. Należy też nieco inaczej je traktować.

Przede wszystkim wszelkie zabrudzenia usuwamy od razu. Tak jak w przypadku każdej innej plamy (czy to na ubraniu, czy na jakiejś powierzchni), zaschniętą usuwa się zdecydowanie trudniej. Przyda się zatem wilgotna szmatka. Jeśli zaś chodzi o obuwie zamszowe i nubukowe, tutaj zabrudzenia usuwamy na sucho, wyczesując je specjalną szczoteczką i zmywaczem. Szczotkowanie nie tylko usunie kurz i brud, ale też ułoży włosie.

Nie zapominajmy też o dbaniu o podeszwy. Zwykle ma ona wiele rowków i załamań, gdzie zbierają się zanieczyszczenia i kamyczki, które mogą wbijać się w nią, powodując drobne uszczerbki.

Co z pastowaniem i woskowaniem butów?

Po dokładnym oczyszczeniu możemy przejść do kolejnego, równie ważnego, kroku, jakim jest pastowanie butów – nie tylko całej powierzchni, ale i języka oraz obcasa. To konieczne, by ochronić skórę butów przed pękaniem oraz odżywić ją. Co więcej, taki zabieg pomaga zatuszować ewentualne rysy czy inne uszkodzenia. Na koniec dobrze jest je nawoskować, by osiągnąć piękny połysk.

Jak użytkować i przechowywać męskie obuwie?

Pielęgnacja butów to nie tylko impregnowanie, czyszczenie i pastowanie, ale również użytkowanie oraz przechowywanie ich.

Trzeba pamiętać, by po całym dniu chodzenia w danej parze, dać jej „odpocząć” przez kolejną dobę. Wówczas wilgoć całkowicie odparuje, szwy się rozprostują. Można też zastosować specjalny aerozol zapachowy. Podczas ich wkładania należy rozwiązywać sznurówki oraz używać drewnianej łyżki, dzięki której uchronimy zapiętki przed deformacją i zniszczeniem.

Buty powinno się przechowywać z daleka od źródeł ciepła czy wilgotnych miejsc – obok siebie, a nie jeden na drugim. Właściwy kształt butów pomogą zachować prawidła lub upchane zwykłe gazety. Jeśli nie będziemy nosić ich w danym sezonie, najlepiej schować je do worka przeciwkurzowego lub pudełka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak produkty sensoryczne mogą pomóc w łagodzeniu stresu i nadpobudliwości?
|
Jak produkty sensoryczne mogą pomóc w łagodzeniu stresu i nadpobudliwości?
Odkryj skuteczne metody łagodzenia stresu i nadpobudliwości za pomocą produktów sensorycznych, które poprawiają koncentrację i dostarczają relaksujących wrażeń.
Jak wybrać idealne miejsce na przechowywanie ubrań w domu?
|
Jak wybrać idealne miejsce na przechowywanie ubrań w domu?
Odkryj nowe sposoby na skuteczne przechowywanie ubrań w domu, aby maksymalizować przestrzeń i utrzymać porządek. Dowiedz się, jak wybrać najbardziej efektywne metody organizacji garderoby.
Przyczepy lawety z burtami — funkcjonalność i niezawodność w jednym rozwiązaniu
|
Przyczepy lawety z burtami — funkcjonalność i niezawodność w jednym rozwiązaniu
Przyczepy lawety z burtami — funkcjonalność i niezawodność w jednym rozwiązaniu. Idealne dla transportu różnorodnych ładunków.